Spousta lidí je nespokojená s tím, jací jsou.

Spousta lidí je nespokojená s tím, jací jsou. Chemikálie jsou jedním ze způsobů, jak to změnit. Mimo atletiku vidíte, že se to děje všude."

Pokračování

Jak rozšířený je doping?

Někteří říkají, že užívání drog zvyšujících výkon je rozšířené v profesionálních sportech a elitních atletických soutěžích. Nedávná obvinění v probíhajícím skandálu BALCO (zahrnující obvinění čtyř nejmilovanějších amerických atletických hvězd) jsou jen špičkou ledovce, říká Yesalis.

"Tahle kachna, že v sudu je jen pár špatných jablek, je podvod, kterého se dopouštějí sportovní organizace. Vždy jsem tvrdil, že v mnoha sportech je jen pár dobrý jablka a že většina sportovců bere drogy," on říká. "Doping ve sportu je stejně velké tajemství, jako je armádní džíp tajnou zbraní. Každý ve sportu o tom ví. Epidemická je od poslední čtvrtiny 19. století. To není diskutabilní, to je fakt: Užívání drog se týká všech sportů."

Jiní tvrdí, že je to relativně malý počet podvodníků, kteří dělají sportu špatné jméno.

"Náš názor na to je, že drtivá většina sportovců je čistá," říká Khadem. "Bylo by velmi odrazující si myslet, že je to systematické a dělají to všichni. Vždycky to tam bylo, možná to tam vždycky bylo. Ale čím více lidí si uvědomí, že to není správné, tím více si myslím, že lidé budou mít tendenci s tím bojovat."

Yesalis říká, že sportovci berou drogy, protože fanoušci jsou závislí na stále větším vzrušení.

"Frustrace je, že se to nezmění, protože fanouškům je to jedno," on říká. "Myslím, že to, co lidé hledají, jsou lidé větší než život, kteří dělají věci větší než život. Léky zvyšující výkon to usnadňují. A to způsobilo, že tyto sporty a jejich federace dosáhly mnohamilionových operací."

Roberts však říká, že sportovci a sportovní svazy musí převzít odpovědnost.

"Je pro mě těžké obviňovat veřejnost. Mnoho veřejnosti opravdu nechápe, jak moc se drogy užívají," on říká. "Je to jako bojovat v hokeji. NHL si myslí, že potřebuje bojovat, aby přitáhla fanoušky. Ale to už je dobrý, čistý, rychlý sport se spoustou vzrušení. Pokud předpokládáte, že potřebujete bojovat, a nezměníte pravidla, aby boj zmizel, je na vině veřejnost?"

Pokračování

Otázka hodnot

Doping vyvolává další znepokojivou otázku. Pokud je doping podvádění (a každý odborník, který mluvil s WebMD, říká, že je), proč je tak rozšířený? Copak naši sportovní vzory neví, že je to špatně? Nevíme, že je to špatně?

"Mnoho z nás se snaží být víc, než ve skutečnosti jsme," říká Roberts. "Pokud děti vyrůstají s tím, že musí být nejlepší, začnou hledat věci, které je dělají nejlepšími. A pro spoustu dětí se bez drog nikdy nepřiblíží k nejlepším. Společnost vytvořila očekávání, že každý může být nejlepší. Ale nemohou."

Roberts a Khadem jsou velmi optimističtí, že plné přijetí Světového antidopingového kodexu a přísnější testování omezí doping v profesionálních a vrcholových sportech. Doufají, že současné kolo skandálů rozlítilo veřejnost – a vyděsilo sportovní funkcionáře – natolik, že na tom budou oba trvat.

Yesalis zůstává skeptický, pokud jde o to, aby se drogy v blízké budoucnosti dostaly z elitního sportu. Ale připojuje se k Robertsovi a Khademovi a trvá na tom, že dlouhodobým řešením je změnit poselství, které mladým lidem předáváme.

Jedinou použitelnou odpovědí je, že rodiče dělají správnou věc. Musíme vychovávat děti se silným morálním základem, aby se mohly morálně rozhodnout, zda mají užívat drogy zvyšující výkon," říká Yesalis. Potřebujeme tyto hodnoty vlévat silným způsobem. A muži a ženy, kteří trénují, musí s takovou intenzitou jako ve svých předzápasových rozhovorech prohlásit, že užívání těchto drog přináší jen falešnou slávu a prázdné vítězství. "

Roberts poukazuje na to, že pozitivní příklady mluví hlasitěji než hrozná varování.

"Pokud se nám podaří přimět lidi, aby řekli, že musíme přestat s dopingem na elitní úrovni, bude to zase stékat dolů," on říká. "Když se podíváte na doping mladších dětí, je to opice vidět/opice dělat. Lidé se po činech vzorují spíše než varování. Vidí profesionální sportovce a atlety světové třídy, jak užívají drogy a postupují, a říkají: ‘Pokud je to dost dobré pro ně, je to dost dobré pro mě.’"

Pokračování

Špatná věc, poznamenává Roberts, je, že léky zvyšující výkon nefungují. Mají – ale to není celý obrázek.

"Na začátku naší historie jsme říkali: ‘Tyto léky nefungují, tak je nepoužívejte.’ To nás stálo hodně důvěryhodnosti," on říká. "Nyní zdůrazňujeme zdravotní a etické důvody, proč by se neměly používat. Podporujeme správnou výživu, dobrý trénink a zdravý životní styl. Opravdu se díváme přes prsty na nezákonné nebo neetické užívání drog ke zvýšení výkonu. Je to jen podvádění."

Může být přirozeně se vyskytující hormon, který podporuje růst a vývoj, splněným snem dietáře? Snaha o snazší řešení pro hubnutí vede k tomu, že někteří lidé užívají lidský růstový hormon (HGH) v pilulkách, prášcích a injekcích.

Několik malých studií spojilo injekce HGH se ztrátou tuku a nárůstem svalové hmoty. Ale pozorované změny byly minimální – jen pár liber – zatímco rizika a potenciální vedlejší účinky nejsou. A odborníci varují, že HGH není schválen Food and Drug Administration (FDA) pro hubnutí.

Jak HGH funguje

HGH je produkován hypofýzou k podpoře růstu a vývoje u dětí. Během života také udržuje některé tělesné funkce, jako je oprava tkání, růst svalů, funkce mozku, energie a metabolismus.

Produkce HGH vrcholí během dospívání a s věkem pomalu klesá. Studie ukázaly, že obézní dospělí mají nižší hladiny než dospělí s normální hmotností. A tyto nižší hladiny HGH přiměly některé lidi přemýšlet, zda by zvýšení HGH mohlo zvýšit úbytek hmotnosti, zejména u obézních.

HGH si také získal reputaci jako svalovec a jeho použití je zakázáno na olympijských hrách a dalších sportech. Existuje však jen málo spolehlivých důkazů o tom, že může zvýšit sportovní výkon.

Rané studium podnítí zájem o HGH

Zájem o použití HGH pro hubnutí pochází z roku 1990 New England Journal of Medicine studie, která ukázala, že injekce syntetického HGH vedly k 8,8% nárůstu svalové hmoty a 14% ztrátě tělesného tuku bez jakékoli změny stravy nebo cvičení. Ačkoli se tato studie jevila jako slibná, mnoho pozdějších studií žádný takový přínos neprokázalo.

V březnu 2003, New England Journal of Medicine podnikl neobvyklý krok a odsoudil zneužití studie z roku 1990 a poukázal na to, že následné zprávy neposkytují žádný důvod k optimismu.

Navzdory tomu se tato studie z roku 1990 stále používá k propagaci internetového prodeje HGH na hubnutí.

Malé změny, ale žádné hubnutí

Když jsou dospělým s nedostatkem HGH v důsledku onemocnění hypofýzy podávána náhrada HGH, zlepšuje se složení těla – zvyšuje se kostní hmota a svalová hmota a zmenšují se zásoby tuku.

Pokračování

Ale nezpůsobuje ztrátu hmotnosti u obézních, říká Nicholas Tritos, MD, který je spoluautorem analýzy hodnotící účinnost HGH na hubnutí u obézních lidí.

"Naše výsledky ukázaly malá zlepšení ve složení těla, malé snížení tělesného tuku a nárůst svalové hmoty, ale v rovnováze se hmotnost nezměnila," on říká. "Pozoruhodnější změny jsou pozorovány, když jedinec má nedostatek růstového hormonu ze skutečného onemocnění hypofýzy."

Další studie zjistila, že terapie HGH byla spojena s malým úbytkem tuku a nárůstem svalové hmoty, ale bez změny tělesné hmotnosti. Vědci dospěli k závěru, že HGH není účinnou léčbou u obézních lidí, a uvedli dr.derm negativní recenze, že je potřeba provést další studie.

Dále Americká asociace klinických endokrinologů varovala, že použití HGH u obézních pacientů se nedoporučuje.

Pilulky a prášky: Riskantní a drahé

HGH se dodává v injekční formě, obvykle se podává jednou týdně a je k dispozici pouze na lékařský předpis. HGH injekce jsou schváleny k léčbě dospělých a dětí s nedostatkem růstového hormonu, pro lidi, kteří podstupují transplantaci orgánů, a pro úbytek svalů související s AIDS.

Společnosti, které prodávají pilulky a prášky HGH, tvrdí, že jejich produkty mají stejné účinky jako injekční forma. Ale Tritos varuje, že HGH je účinný pouze při injekčním podání.

"HGH je protein, který se v žaludku rozloží, pokud není injikován," on říká. "A kromě toho jakýkoli lék, který není testován nebo schválen FDA, je riskantní, protože je neznámý a nemusí být nutně bezpečný, čistý, sterilní nebo co je inzerováno."

FDA neschválila HGH pro hubnutí z různých důvodů, včetně nákladů (asi 1 000 $ měsíčně), potenciálního zhoršení inzulínové rezistence a dalších vedlejších účinků a nedostatku dlouhodobých studií bezpečnosti.

Zdraví dospělí, kteří užívají HGH, se vystavují riziku bolestí kloubů a svalů, otoků paží a nohou, syndromu karpálního tunelu a inzulínové rezistence. U starších lidí jsou tyto příznaky hlubší.

Sečteno a podtrženo

Použití HGH pro hubnutí, budování svalů nebo proti stárnutí je experimentální a kontroverzní. Předpokládá se, že injekce HGH do určité míry snižují ukládání tuku a zvyšují růst svalů, ale studie neprokázaly, že jde o bezpečný nebo účinný lék na hubnutí.

Dokud další výzkum neprokáže dlouhodobou bezpečnost a účinnost používání HGH pro hubnutí, je moudré se tomu vyhnout.

Bohužel, co se týče hubnutí, neexistují žádná zázračná řešení. Zdravé hubnutí znamená přijímat méně kalorií, než spálíte při fyzické aktivitě. Ušetřete peníze za více ovoce a zeleniny a pořádné tenisky.

Kathleen Zelman, MPH, RD, je ředitelkou výživy pro WebMD. Její názory a závěry jsou její vlastní.

Pro vítěze Tour de France Floyda Landise znamenají výsledky jeho dopingového testu rozdíl mezi slávou a hanbou. Pro sportovní lékaře to může být chladně vědecký problém: Může noční pití dramaticky změnit výsledky testu na steroidy? (A jak přesné jsou tyto testy vůbec?)

Mezitím byli fanoušci přihlížející z postranní čáry trochu zmatení ze všech těch řečí o poměrech testosteronu a o tom, co by je mohlo ovlivnit. WebMD hledal některé odpovědi.

Otázka: Co je testosteron?

Odpověď: Testosteron je "mužský" hormon, který odpovídá za sílu a vytrvalost. Přirozeně se vyskytuje u mužů a v menším množství u žen. Pro každou molekulu testosteronu produkovaného tělem vzniká další molekula látky zvané epitestosteron, která nezvyšuje výkon.

V normálním mužském těle je poměr testosteronu k epitestosteronu, poměr T/E, asi 1:1. U jednotlivců se však mohou objevit odchylky a Světový antidopingový kodex považuje poměr 4:1 za práh pro pozitivní test.

Otázka: Co je syntetický testosteron?

Odpověď: Tento anabolický steroid je formou testosteronu, který se obvykle vyrábí ze sóji nebo yamů v továrnách, nikoli v lidském těle. Může být zaveden do těla injekcí, náplastmi nebo jinými prostředky.

Otázka: Co se stane s tělem, když je zaveden?

Odpověď: Gary Wadler, MD, předseda Výboru pro zakázaný seznam a metody Světové antidopingové agentury (WADA), říká, že by to byl záměrný pokus o zvýšení svalové síly a hmoty, zkrácení doby zotavení z intenzivního cvičení a udržení svalové hmoty. tkáň před rozpadem (katabolismem), když je zatlačena do extrému.

Zneužívání steroidů

Otázka: Jak časté je "doping" s anabolickými steroidy?

Odpověď: Z každých 100 000 vzorků od sportovců analyzovaných ve 24 laboratořích po celém světě pro Mezinárodní olympijský výbor je 1,6 % pozitivních – 65 % z nich na anabolické steroidy.

Otázka: Má syntetický testosteron správně nastartovat a poskytuje okamžitou podporu?

Odpověď: Lékaře to v případu Landise trápí. Uchazeč si zjevně vedl špatně na jedné etapě závodu, šel utopit svůj smutek a druhý den se zázračně uzdravil, aby vyhrál. Wadler říká, že to není typické pro to, jak syntetický testosteron funguje. "Většina účinků se objeví po několika týdnech," Hellman říká, "ne pár hodin."

Pokračování

Otázka: Neříkají testy příběh?

Odpověď: Pamatujete si poměr 1:1 mezi přirozeně se vyskytujícím testosteronem a epitestosteronem? Landis zjevně přišel s poměrem 4:1, nebo někteří dokonce říkají 11:1, v testech provedených poté, co vyhrál.

Podle Hellmana přidání syntetického testosteronu zastaví produkci obou přírodních produktů v těle. Poměr tedy může stoupat, protože hladina syntetického steroidu raketově překročí produkci přirozeného epitestosteronu. Landis říká, že jeho test byl vypnutý, protože noc předtím pil, byl dehydrovaný a měl přirozeně v těle hodně testosteronu.

Testy

Otázka: Jak přesné jsou testy?

Odpověď: Existují různé úrovně testování, říká Hellman. "Zatím nám nebylo řečeno, co se stalo." Nejprve je zde základní test moči. "To může být zkresleno kontaminanty a nemůže oddělit přirozený testosteron od syntetického," říká Hellman. Za druhé, existují radioimunoanalýzy. Ty jsou přesnější, protože vzorky jsou čištěné, ale stále nedokážou oddělit přírodní od syntetických. Třetí úroveň, hmotnostní spektrometrie poměru izotopů uhlíku, dokáže zjistit, zda je přítomen syntetický testosteron. "Vzhledem k tomu, že většina lidí nežije na yamech a sóji, může to určit rozdíl mezi přírodními a syntetickými," říká Hellman.

"Zajímalo by mě, jaké testy byly provedeny. Existuje také možnost, že se vzorky nebylo správně zacházeno a mohlo se s nimi manipulovat. Některé laboratoře jsou lepší než jiné. Tyto testy není tak snadné provést. Do tuby jen tak něco nenalijete."

Otázka: Mohl zasahovat alkohol?

Odpověď: Hellman říká, že alkohol může změnit testy, ale možná ne do tak dramatické míry. O tom však není mnoho vědeckých informací. "Neznám příliš mnoho vědců," Hellman říká, "kteří tráví čas opíjením sportovců."

Otázka: Jsou potřeba nové testy, když jsou sázky tak vysoké?

Odpověď: Vyvíjejí se nové techniky, říká Wadler. Martial Saugy ze Švýcarské laboratoře pro dopingové analýzy v Lausanne vyzval k novým testovacím metodám a WADA, aby jednala rychleji.

Účinky zneužívání steroidů

Otázka: Proč nebrat anabolické steroidy? Koneckonců jsou to látky přirozeně se vyskytující v těle.

Pokračování

Odpověď: Klíč by zde byl "přírodní." Užívání anabolických steroidů je případ příliš dobré věci.

Wadler odvíjí seznam špatných vedlejších účinků. Kromě známého "’roid vztek," anabolické steroidy mohou způsobit, že vaše tělo zastaví normální produkci testosteronu, varlata se zmenšují, produkce spermií klesá, prsní tkáň se vyvíjí a játra onemocní – abychom jmenovali několik nepříjemných účinků.

"Některé účinky jsou fyzické, některé psychické. Některé se opotřebovávají, některé ne," říká Wadler. "A některé se objeví později, až přestanete brát steroidy. Myslíte si, že jste se z toho dostali a ne."

Otázka: Zpět k dramatickému obratu v Landisově výkonu. Jak se to mohlo stát od pomalu působícího činidla?