Rak pęcherza: co wiedzieć o leczeniu BCG

Bacillus Calmette -Guerin jest formą immunoterapii, którą lekarze mogą stosować w leczeniu niektórych form raka pęcherza. Po operacji usunięcia raka to leczenie może pomóc w powrocie raka.

W tym artykule omówimy, jaka jest terapia Bacillus Calmette – Guerin (BCG), kiedy lekarze go używają i co to zrobić Spodziewaj się podczas leczenia.

Obejmujemy również skutki uboczne, alternatywne opcje leczenia i perspektywy związane z rakiem pęcherza.

Co to jest terapia BCG?

BCG jest Bakteria podobna do tej, która powoduje powstanie gruźlicy (TB). Jednak BCG nie powoduje poważnej choroby. Lekarze używają go do szczepienia osób przeciwko gruźlicy.

Lekarze mogą również stosować BCG jako rodzaj intrazyjnej immunoterapii do leczenia niektórych wczesnych form raka pęcherza. System do ataku i niszczenia komórek rakowych. Wręczniki oznacza, że ​​leczenie specyficznie kieruje się do pęcherza.

Za pomocą cewnika pracownik służby zdrowia będzie podawał BCG w pęcherzu danej osoby w postaci ciekłego leku. Cewnik to elastyczna rurka, którą profesjonaliści mogą przejść przez cewkę moczową do pęcherza.

Ta metoda porodu pozwala leku na bezpośredni kontakt z komórkami rakowymi w pęcherzu. Powoduje to, że układ odpornościowy ich atakuje, a nie inne części ciała.

Terapia BCG jest najbardziej skuteczna we wczesnych stadiach raka pęcherza. To znaczy, zanim rak rozprzestrzeni się na inne części ciała.

Kiedy lekarze go używają?

Osoba często ulegnie immunoterapii BCG w ciągu 24 godzin od resekcji pęcherzyka pęcherzy Guz (Turbt).

Turbt jest rodzajem operacji, z której lekarze stosują w leczeniu nowotworów pęcherza na wczesnym etapie. Zazwyczaj oznacza to nieinwazyjne (stadium 0), albo minimalnie inwazyjne (stadium 1) formy choroby.

dla osób, które mają raka, które zagłębiły się w pęcherz lub rozprzestrzeniły się na inne części ciała, Lekarz poleci inne opcje leczenia.

Podczas turbsu chirurg próbuje usunąć wszystkie komórki rakowe z pęcherza. Celem immunoterapii BCG jest zapobieganie powrotu raka po turb.

Osoba zwykle będzie miała immunoterapię BCG raz w tygodniu przez 6 tygodni. Lekarz może zalecić kolejne 6 tygodni BCG, jeśli uważa, że ​​jest to wymagane.

Czego można się spodziewać

Pracownik opieki zdrowotnej powie osobie, jak najlepiej przygotować się do immunoterapii BCG. Mogą poprosić osobę o nie picie płynów przez kilka godzin przed zabiegiem. Mogą również zalecić, aby osoba unikała spożywania kofeiny natychmiast po immunoterapii BCG. Pozwala to lekowi pozostać w pęcherzu przez dłuższy czas.

bezpośrednio przed zabiegiem osoba zwykle opróżnia pęcherz. Następnie, aby przeprowadzić leczenie BCG, pracownik służby zdrowia odrętwi obszar narządów płciowych i włoży cewnik do pęcherza. Następnie wstrzykną lek BCG do pęcherza.

Pracownik opieki zdrowotnej następnie zakapie lub usunie cewnik, aby utrzymać płyn w pęcherzu przez pewien czas. Następnie mogą poprosić osobę, aby położyła się na plecach i obrócić się z boku na bok. Ten ruch pomaga płynowi dotrzeć do wszystkich części pęcherza.

Podczas leczenia osoba będzie musiała trzymać mocz przez około 2 godziny. Następnie pracownik służby zdrowia poprosi jednostkę o opróżnienie pęcherza.

lek BCG zawiera żywe bakterie, które dana osoba może przekazać innym ludziom. Dlatego ważne jest, aby podjąć środki ostrożności podczas oddawania moczu przez 6 godzin po leczeniu.

Takie środki ostrożności obejmują:

 • Picie mnóstwo płynów, aby pomóc BCG z pęcherza
 • Siedząc, nie stojąc, podczas oddawania moczu
 • Dodawanie nierozcieńczonego wybielacza i oczekiwania 15 minut przed spłukaniem
 • Dokładnie mycie rąk i genitaliów po oddaniu oddawania moczu

Lekarze zalecają również użycie prezerwatywy podczas seksu podczas otrzymywania cotygodniowych zabiegów BCG. Kobiety z immunoterapią BCG powinny również unikać zajścia w ciążę lub karmienia piersią do czasu zakończenia leczenia.

Po początkowych 6 tygodniach lekarz może zalecić, aby dana osoba nadal przechodzi regularne leczenie BCG od kilku miesięcy do kilku miesięcy 3 lata.

Skutki uboczne

Immunoterapia BCG może powodować szereg skutków ubocznych. Często występują objawy podobne do grypy, takie jak dreszcze, gorączka i zmęczenie, przez 2–3 dni po leczeniu.

Inne typowe działania niepożądane obejmują:

 • Uczucie spalania lub dyskomfort w pęcherzu
 • Częstsze oddawanie moczu
 • Krew w moczu
 • Zakażenia dróg moczowych

Chociaż rzadko bakteria BCG może rozprzestrzeniać się poza pęcherzem i powodować infekcję. Kiedy to nastąpi, osoba może doświadczyć:

 • Kobiecie oddechu
 • Zawroty głowy
 • gorączka, która nie reaguje na leki
 • Confusion
 • Ból stawów
 • Zmęczenie
 • Wysypka skórna

Jeśli infekcja się rozprzestrzenia, może prowadzić do dodatkowych Powikłania, takie jak:

 • Zapalenie wątroby, które jest infekcją wątroby
 • Zapalenie płuc
 • Zapalenie jąder lub prostaty

Osoby, które doświadczają objawów zakażenia lub innych poważnych skutków ubocznych po leczeniu BCG, powinny natychmiast porozmawiać z lekarzem.

Alternatywne opcje leczenia

Istnieje wiele leczenia Opcje dostępne dla osób z rakiem pęcherza. Osoba powinna porozmawiać z lekarzem o tym, jakie opcje leczenia są dla nich odpowiednie.

Lekarz opiera swoje zalecenia dotyczące leczenia kilku czynników, w tym:

 • Rak pęcherza
 • Rodzaj raka pęcherza
 • Ogólne zdrowie i wiek danej osoby
 • Tolerancja niektórych metod leczenia
 • Sukces Z wszelkich poprzednich metod leczenia

Inne opcje leczenia raka pęcherza pęcherza obejmują:

 • Operacja
 • Radioterapia
 • Immunoterapia

Osoba może wymagać kombinacji różnych metod leczenia, aby skutecznie leczyć raka.

perspektywy

Perspektywy raka pęcherza będzie zależeć Jak wcześnie lekarz może zdiagnozować i leczyć chorobę.

Według National Cancer Institute ogólny 5-letni wskaźnik przeżycia raka pęcherza wynosi 76,8 procent. Oznacza to, że osoby z rakiem pęcherza pęcherza mają 76,8 procent tak prawdopodobne, jak osoby bez niego przez co najmniej 5 lat po diagnozie.

Lekarze zwykle stosują immunoterapię BCG w leczeniu raka pęcherza w stadium 0 i 1. 5-letni względny wskaźnik przeżycia dla osób z rakiem pęcherza w stadium 0 wynosi 95,4 procent. W przypadku osób z rakiem pęcherza w stadium 1 liczba ta wynosi 69,4 procent.

Jednak liczby te są jedynie szacunkami, a perspektywy wszystkich będą inne. Należy również zauważyć, że lekarze oparli te dane na danych z lat 2008–2014 i że leczenie raka zawsze się poprawia.

Podsumowanie

BCG jest rodzajem immunoterapii dla dla immunoterapii dla rak pęcherza. Lekarze zazwyczaj używają BCG, aby zapobiec powracaniu raka po turbcie u osób z chorobą na wczesnym etapie. BCG nie jest skuteczne przeciwko rakowi pęcherzacza, który rozprzestrzenił się na inne części ciała.

Pracownik opieki harmoniqhealth.com zdrowotnej dostarczy lek bezpośrednio do pęcherza za pomocą cewnika. Osoba będzie musiała trzymać mocz przez 2 godziny przed opróżnieniem pęcherza.

BCG jest rodzajem bakterii. Przez kilka godzin po zabiegu osoba będzie musiała podjąć środki ostrożności podczas oddawania moczu, aby zapobiec przekazaniu bakterii innym osobom.

Niektóre osoby mogą doświadczać objawów grypowych przez kilka dni po leczeniu BCG.

W rzadkich przypadkach BCG może rozprzestrzeniać się na inne części ciała i powodować infekcję. Każdy, kto doświadcza oznak zakażenia lub poważnych skutków ubocznych, powinien natychmiast porozmawiać z lekarzem.

 • Rak / onkologia
 • Ból / znieczulenie
 • Urologia / nefrologia

Contents